Personakt Antavla

Abraham Andersson Lindberg

Mästersmed. Blev högst 57 år.

Far:Anders Nilsson Lindberg (1678 - )
Mor:Kerstin Johansdotter

Född:1714-01-10 Kroppa,Hättälven,Värmlands län. [1]
Död:1771 Ransäter,Ransäter bruk,Värmlands län. [1]

Barn med Annika Svensdotter (1716 - 1783)

Barn:
Johan Abrahamsson Lindberg (1743 - 1794)
Petter Abrahamsson Lindberg (1744 - 1816)

Noteringar

Barn:
Johan Abrahamsson Lindberg 1743-1794-04-27
Peter Abrahamsson Lindberg 1744-02-22-1816-03-02
Sven Abrahamsson Lindberg 1747-09-05-1749-03-26
Sven Abrahamsson Lindberg 1750-05-22-1843-01-19
Karl Abrahamsson Lindberg 1753-04-13-1819-06-18
Olof Abrahamsson Lindberg 1756-03-20
Anders Abrahamsson Lindberg 1759-10-17-1838-06-04
--
Mästersven vid Hättälv 1738-39, Näshammar 1739-41, Stjärnsfors 1741-45,
Geijersholm 1745-47, Molkom 1747-50 och Geijersholm 1750-53, mästersmed
vid Gustavsfors 1753-67, f.d. smed i Ransäter 1768-71.


Personhistoria

ÅrtalÅlderHändelse
1714 Födelse 1714-01-10 Kroppa,Hättälven,Värmlands län [1]
1716 Partnern Annika Svensdotter föds 1716
1716 2 år Brodern Anders Andersson Lindberg föds 1716-12-25
1743 Sonen Johan Abrahamsson Lindberg föds 1743 Norra Råda,Värmlands län [1]
1744 30 år Sonen Petter Abrahamsson Lindberg föds 1744-02-22 Norra Råda,Värmlands län [1]
1771 Död 1771 Ransäter,Ransäter bruk,Värmlands län [1]

Källor

[1]Smedskivan 6