Personakt Antavla

Jonas Bohjort

Båtsman. Blev 85 år.

Far:Erik Jonsson (1812 - )
Mor:Brita Kristoffersdotter (1804 - 1852)

Född:1834-04-25 Hälsingtuna,Gävleborgs län. [1]
Död:1920-03-08 Hälsingtuna,Fläsbro,Gävleborgs län. [2]

Barn med ?

Barn:
Axel Bohjort (1869 - 1951)

Noteringar

Jonas Brohjort:
Jonas föddes i Hälsintuna 1834-04-25 av pigan Brita Christoffersdotter i Prästgården enligt:
Hälsingtuna C:4 (1833-1861) Bild 4

Gift med Kristina Persdotter 1832-12-05-1914-04-21 i Hälsingtuna.
---------------------------
Barn:
Per Bohjort 1856-10-02
Lars Erik Jonsson Zetterström 1857-11-16-1935-04-14
Jonas Bohjort 1860-08-25-1938-11-04
Brita Kristina Bohjort 1864-05-04-1949-03-04
Katarina Bohjort 1867-02-02
Axel Bohjort 1869-12-06-1956-05-05
Kristoffer Bohjort 1872-07-10-1954-03-28
Margareta Bohjort 1877-07-15-1955-04-07
Johan Bohjort 1878-08-01-1959-01-06


Personhistoria

ÅrtalÅlderHändelse
1834 Födelse 1834-04-25 Hälsingtuna,Gävleborgs län [1]
1852 17 år Modern Brita Kristoffersdotter dör 1852-03-26 Hälsingtuna,Skogsta,Gävleborgs län [3]
1869 35 år Sonen Axel Bohjort föds 1869-12-06 Hälsingtuna,Gävleborgs län [4]
1920 85 år Död 1920-03-08 Hälsingtuna,Fläsbro,Gävleborgs län [2]

Källor

[1]Hälsingtuna C:4 (1833-1861) Bild 4
  
[2]Sveriges dödbok 1901-2009
  
[3]Hälsingtuna AI:11 (1847-1851) Bild 43 / sid 38
  
[4]Hälsingtuna AIIa:5 (1915-1930) Bild 810 / sid 69: