Personakt

Olof Andersson

Blev 79 år.

Född:1657-03-15 Norrbärke,Hagge,Kopparbergs län. [1]
Död:1737-02-13 Grangärde,Enkullen,Kopparbergs län. [2]

Äktenskap med Maria Matsdotter Kemppainen (1659 - 1742)

Vigsel:1679-11-02 Grangärde,Kopparbergs län. [3]Dñica 20 Trin? 22/10?

Barn:
Olof Enberg (1690 - 1750)

Noteringar

Barn.
Anders Olsson 1680-09-25-1680-12-15
Johan Olsson 1681-12-09
Elisabet Olsdotter 1684-01-26-1684-07-11
Sara Olsdotter 1685-05-21-1712-01-06
Anna Olsdotter 1687-12-26-1692-03-06
Elisabet Olsdotter 1689-02-03-1689-09-15
Olof Olsson Enberg 1690-03-27-1750-05-24
Karin Olsdotter 1692-07-09
Anders Olsson 1693-03-03 död
Maria Olsdotter 1695-02-24-1696-04-24
Erik Olsson 1696-05-24-1756-06-09
Marina/Marit Olsdotter 1698-07-30-1773-08-01
Karin Olsdotter 1701-08-04
Anna Olsdotter 1703-07-15-1780-04-20
Kerstin Olsdotter 1705-11-10-1710-07-02
--
Olov Andersson född i Hagge W. Modern kom från dem som tog upp Hörken W.
Hoppas att någon har användning för dessa uppgifter ,från en av alla ättlingar.
Irene Larsson
aforum.genealogi.se/discus/messages/576/918.html?1241380363

Enligt Grangärde AI:3
far Olof Andersson f. ?/? 1657 (Hagen i ***)?
mor Maria Matsdotter f. 24/2 1659 Enkullen, Grangärde (W)
son Olof Olsson Enberg f. 27/3 1690 Enkullen, Grangärde (W)

Enligt Grangärde AI:4
far Olof Andersson f. ?/? 1657 (Hagen)?
mor Maria Matsdotter f. 24/2 1659 Enkullen, Grangärde (W)
--
1687-01-31 löser han sin svärfars Mats Pålssons hemman.


Personhistoria

ÅrtalÅlderHändelse
1657 Födelse 1657-03-15 Norrbärke,Hagge,Kopparbergs län [1]
1659 1 år Makan Maria Matsdotter Kemppainen föds 1659-02-24 Grangärde,Enkullen,Kopparbergs län [4]
1679 22 år Vigsel Maria Matsdotter Kemppainen 1679-11-02 Grangärde,Kopparbergs län [3]
1690 33 år Sonen Olof Enberg föds 1690-03-27 Grangärde,Enkullen,Kopparbergs län [5]
1737 79 år Död 1737-02-13 Grangärde,Enkullen,Kopparbergs län [2]

Källor

[1]Grangärde (W) AI:4 (1731-1744) Bild 118 / sid 112
  
[2]Grangärde (W) C:3 (1733-1751) Bild 213
  
[3]Grangärde (W) C:1 (1628-1684) Bild 144 / sid 135
  
[4]Grangärde (W) C:1 (1628-1684) Bild 104 / sid 96
  
[5]Grangärde (W) C:2 (1684-1726) Bild 18 / sid 15